«Вегетативне розмноження рослин. Дослідницький практикум. Вегетативне розмноження рослин»


Урок № ____                                                                              Дата: ______________________
План-конспект уроку біології на тему:
«Вегетативне розмноження рослин.
Дослідницький практикум. Вегетативне розмноження рослин»
Мета: розширити знання учнів про розмноження рослин, ознайомити з типами розмноження; дати поняття про те, як передається спадкова інформація від дорослого організму до молодої рослини; з’ясувати значення нестатевого та вегетативного розмноження у природі; розвивати вміння порівнювати життєві процеси рослин; уміння визначати вид нестатевого розмноження; уміння логічно мислити та робити висновки; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища, любов до рідного краю.
Очікувані результати: учні називають форми розмноження рослин (статеве, нестатеве); наводять приклади способів вегетативного розмноження рослин; уміють розмножувати рослини одним зі способів вегетативного розмноження.
Компетентності: спілкування державною мовою, основні компетентності у природничих науках і технологіях.
Обладнання та матеріали: таблиці, схеми, малюнки підручника, мультимедійна сенсорна дошка, медіа презентація, друковані зошити, кімнатні рослини.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методи й методичні прийоми: прийоми «Асоціативний кущ», «Закінчи речення», «Розподіли ознаки», розповідь, пояснення, конспектування, демонстрації, самостійна робота з підручником, друкованим зошитом, повідомлення (випереджаюче навчання), індивідуальні творчі завдання.

ХІД УРОКУ
1.   Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
2.   Актуалізація опорних знань учнів
«Асоціативний кущ»
Учні висловлюють свої асоціації щодо поняття «розмноження». Усі відповіді записуються до «асоціативного куща», який зображений на дошці.
Можливі варіанти відповідей учнів: збільшення кількості, подібність, сперматозоїди, яйцеклітини, спеціальні органи, батьківські організми, нащадки тощо.
Узагальнення відповідей учнів учителем.
3.   Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Не може не дивувати те величезне розмаїття рослин і тварин, які нас оточують! Щойно прийде весна і ласкаве сонечко зігріє землю, як усе навкруги зазеленіє, заквітне, дзвінко защебечуть пташки, заметушаться комахи. Пізніше на рослинах з’явиться насіння, а у тварин — малеча. А тепер уявіть собі, що раптом з якихось причин усе живе втратить здатність до розмноження. З кожним роком природа ставатиме все біднішою, аж поки Земля не перетвориться на мертву пустелю.
Отже, здатність розмножуватися, тобто давати потомство, що з дивовижною точністю повторює будову, спосіб життя, пристосування батьківських форм, є запорукою продовження життя на нашій планеті. Сьогодні на уроці ми почнемо вивчати типи розмноження рослин.
Повідомлення теми, формулювання разом з учнями мети та завдань уроку.
4.   Вивчення нового матеріалу
План пояснення нового матеріалу
1.      Типи розмноження рослин. (Розповідь учителя, бесіда, робота з термінами, складання опорної схеми.)
Запитання до учнів:
— Пригадайте, що таке розмноження.
Очікувана відповідь учнів:
Розмноження — це здатність живих організмів відтворювати особин (організми) того ж виду.
Розповідь учителя
Нестатеве розмноження — процес відтворення нових особин без участі статевих клітин (гамет) та без запліднення. При нестатевому розмноженні новий організм розвивається з однієї клітини або групи соматичних клітин. У нестатевому розмноженні бере участь тільки один організм.
Основні типи нестатевого розмноження — спороутворення й вегетативне розмноження.
У спорових рослин (водоростей, мохів, папоротей) розмноження відбувається спорами, спеціалізованими клітинами, що утворюються в материнському організмі. Кожна спора, проростаючи, дає початок новому організму.
Вегетативне розмноження — це розмноження рослин вегетативними органами (коренем, стеблом, листком або їхніми частинами).
Для статевого розмноження необхідні два організми, які утворюють спеціальні статеві клітини — гамети. Дві гамети зливаються, утворюючи нову клітину — зиготу. Із зиготи розвивається дорослий організм наступного покоління, який несе в собі ознаки двох батьківських організмів.
На відміну від нестатевого, при статевому розмноженні з’являється велика різноманітність ознак в особин, що дозволяє їм краще пристосовуватися до мінливих умов життя.
Головною відмінністю статевого розмноження від нестатевого є утворення гамет.
Гамети — це клітини, які несуть свою частину інформації від батьківського та материнського організмів, які їх утворюють. На відміну від звичайних клітин, гамети містять половинний набір хромосом. Потім, після злиття гамет, набір хромосом стає повним. Жіночі гамети називають яйцеклітиною, а чоловічі гамети в рослин називають сперміями.
Конспектування

2.      Нестатеве розмноження рослин. (Розповідь учителя, бесіда, самостійна робота учнів з підручником.)
Самостійна робота учнів з підручником
— Що таке спора? Яку вона має будову?
— Які рослини розмножуються спорами?
Обговорення відповідей учнів та доповнення вчителя. Конспектування
Спора — репродуктивна структура, пристосована для поширення й виживання в неактивному стані протягом довгого періоду часу за несприятливих умов. Спори формують частину життєвого циклу багатьох рослин, грибів, деяких бактерій. Головною різницею між спорами і насінням, іншою структурою, призначеною для розмноження, є незначна кількість поживних речовин, що міститься у спорі.
Нестатеве розмноження в нижчих рослин здійснюється за допомогою спеціалізованих спор із джгутиками (зооспор) і нерухомих спор (апланоспор).
Запитання до учнів:
— Чим переносяться зооспори та апланоспори?
Розповідь учителя
У вищих рослин нестатеве розмноження відбувається за допомогою спор без джгутиків, вони переносяться вітром або тваринами.
Спори нестатевого розмноження утворюються в одноклітинних спорангіях. Зазвичай нестатеве розмноження відбувається тоді, коли в навколишньому середовищі є достатня кількість поживних речовин і сприятливі температурні умови.
Запитання до учнів:
— Які переваги або недоліки має нестатеве розмноження?
Обговорення питання і формулювання висновку:
Нестатеве розмноження обмежує різноманітність ознак у нових особин, але може за короткий сприятливий період забезпечити швидке утворення великої кількості нащадків з одними й тими самими ознаками.
3.         Поняття про вегетативне розмноження як збільшення кількості особин унаслідок їхнього розвитку з вегетативних органів. Здатність рослин до регенерації. (Робота в групах, бесіда, демонстрація медіа матеріалів.) Розповідь учителя
Вегетативне розмноження — це розмноження частинами вегетативних органів рослини. Воно значно поширене у природі, здавна використовується людиною при розведенні плодових і ягідних рослин, в овочівництві, лісівництві, квітникарстві
«Ажурна пилка»
Учні в групах самостійно опрацьовують теми:
I група — вегетативне розмноження рослин підземними видозміненими пагонами;
II група — вегетативне розмноження коренем;
III група — вегетативне розмноження листком;
IV група — вегетативне розмноження надземними пагонами;
V група — вегетативне розмноження щепленням.
Запитання до учнів:
— Яке біологічне значення вегетативного розмноження?
Обговорення питання і формулювання висновку:
Вегетативне розмноження сприяє значному збільшенню числа особин і розселенню їх у природі. Оскільки при вегетативному розмноженні успадковуються ознаки материнського організму, у практиці селекційної роботи і в сільському господарстві його використовують для збереження цінних сортів культурних рослин і для швидкого підвищення їхньої урожайності.
Демонстрація медіа презентації та її обговорення
3.                  Природне та штучне вегетативне розмноження. (Бесіда, самостійна робота учнів з підручником, складання опорної схеми, словникова робота.)
Розповідь учителя
Розрізняють природне і штучне вегетативне розмноження.
Запитання до учнів:
— Які способи вегетативного розмноження можна віднести до природних, а які — до штучних?
За результатами обговорення учні за допомогою вчителя складають схему «Способи вегетативного розмноження рослин».
Обговорення схеми і демонстрація таблиць
4.                  Значення вегетативного розмноження в рослинництві. (Розповідь учителя, повідомлення учня.)
Розповідь учителя
Здатність рослини до розмноження пагонами і коренями здавна використовується людиною в практиці рослинництва. Штучне вегетативне розмноження рослин зазвичай пов’язане з хірургічним втручанням і поділом цілого організму на частини.
Запитання до учнів:
— З якою метою в рослинництві використовується вегетативне розмноження?
Очікувана відповідь учнів:
Вегетативне розмноження широко використовується людиною з метою одержання врожаю за більш короткий термін і у великих кількостях у порівнянні з тим, що можна отримати при розмноженні тих же рослин насінням (наприклад, розмноження суниці столонами, картоплі — бульбами). Крім того, вегетативно розмножують рослини тоді, коли необхідно зберегти сортові якості складних гібридів, якими і є цілий ряд рослин, що розводяться і вирощуються людиною. Можлива взагалі відсутність насіння у безнасінних сортів. Такі рослини розмножують тільки вегетативним шляхом.
Розповідь учителя
У рослинництві широко застосовують і щеплення, про яке ми згадували сьогодні. Як відбувається щеплення і для чого його проводять?
Повідомлення учня
Використання вегетативного розмноження в рослинництві (щеплення)
Щеплення часто проводять для того, щоб підсилити певні якості рослин. Рослину, на якій роблять щеплення, називають підщепою. Підщепу підбирають так, щоб вона мала певні господарськоцінні якості — морозостійкість, сильний або карликовий ріст, довговічність, стійкість до хвороб тощо.
Є різні види щеплення — щеплення під кору, щеплення врозщеп, окулірування (щеплення однією брунькою-вічком), копулірування, коли прищепа та підщепа мають однакову товщину.
Щеплення під кору в деревних порід проводять навесні, коли в рослин спостерігається велика активність камбію. Кора в цей час легко відокремлюється від деревини стебла. На підщепі роблять горизонтальний зріз на міжвузлі під стебловим вузлом. Потім кору надрізають у вертикальному напрямку вниз від зрізу й обережно відгинають край кори. Прищепу беруть у вигляді живця з 3–4 міжвузлями. На нижньому кінці міжвузля прищепи відрізають напівконус у вигляді язичка, який вставляють під кору підщепи так, щоб опукла сторона язичка була назовні. При цьому відігнуті кінці кори добре притискають і місце щеплення обв’язують плівкою.
Щеплення врозщеп застосовують у випадках, коли підщепа значно товстіша за прищепу. При цьому підщепу розколюють і в щілину вставляють живці прищепи, кінці яких загострюють клином. Місце щеплення замазують садовим варом і теж обв’язують. Цим способом щеплюють як дерев’янисті, так і трав’янисті рослини.
Дуже часто застосовують окулірування — щеплення однією брунькою (вічком). При цьому бруньку вирізають зі шматочком кори та деревини і прищеплюють на дичках. На підщепі роблять Т-подібний надріз, а вічко вставляють з так званим щитком, тобто зі шматочком деревини та кори. Після того як щиток уставлено під кору, його притискають корою та обв’язують.
Якщо прищепа та підщепа мають однакову товщину, застосовують копулірування. Для цього роблять навскісні зрізи на прищепі та підщепі, щоб вони щільно прилягали одна до одної. Такі навскісні зрізи роблять для того, щоб збільшити поверхню стикання прищепи та підщепи. Місце щеплення обв’язують і змащують садовим варом. Щеплення проводять навесні та восени, але воно можливе і в іншу пору року, що залежить від способу щеплення. Так, часто окулірують влітку сплячою брунькою, яка до початку зими зростається з підщепою і навесні наступного року починає ріст.
Зростання прищепи та підщепи відбувається наступним чином. Живі клітини коло поверхні зрізу, особливо клітини камбію, кори, судинних пучків, починають інтенсивно ділитися, заповнюють щілину проміжною тканиною. Через деякий час клітини прищепи та підщепи з’єднуються плазмодесмами, потім утворюються диференційовані клітини, які з’єднують провідні системи підщепи та прищепи.
5.   Узагальнення та систематизація знань
5.1.    «Закінчи речення».
1.            Збільшення кількості особин будь-якого виду називається… (розмноженням).
2.            Під час розмноження нащадки отримують від батьків… (спадкову інформацію).
3.            Розрізняють такі типи розмноження: … (статеве, нестатеве).
4.            Статеве розмноження відбувається за допомогою… (статевих клітин).
5.            Чоловічі статеві клітини називаються… (спермії або сперматозоїди).
6.            Жіночі статеві клітини називаються… (яйцеклітини).
7.            Під час злиття чоловічої та жіночої статевих клітин утворюється… (зигота).
8.            Нестатеве розмноження рослин здійснюється за допомогою… (спор).
9.            Окрема нестатева клітина, оточена захисними оболонками, називається… (спорою).
10.          Рухомі спори мають… (джгутики), за допомогою яких вони пересуваються.
11.          Вітром, водою або за допомогою тварин поширюються… (нерухомі) спори.
12.          Розмноження рослин за допомогою вегетативних органів чи їхніх видозмін називається… (вегетативним).
5.2.     Фронтальна бесіда.
1.   Які особливості розмноження рослин?
2.   У чому полягає суть статевого розмноження?
3.   Що таке нестатеве розмноження?
4.   За допомогою чого відбувається нестатеве розмноження?
5.3.      «Розподіли ознаки».
Учням пропонується ряд характерних ознак спор, які необхідно розподілити у два стовпчики: велика чисельність (до кількох мільйонів); без сприятливих умов гинуть; більшість швидко проростає; дуже легкі; відсутній запас поживних речовин; вкриті потовщеною оболонкою.
Характеристика спор
Позитивна риса
Негативна риса


Такий вигляд повинна мати заповнена таблиця:
Характеристика спор
Позитивна риса
Негативна риса
1)            велика чисельність (до кількох мільйонів)
2)            дуже легкі;
3)            більшість швидко проростає;
4)            вкриті потовщеною оболонкою
1)            без сприятливих умов гинуть;
2)            відсутній запас поживних речовин
Після заповнення таблиці учні пояснюють свій вибір.
Я знав
Я дізнався


6.   Підбиття підсумків уроку
Складання Т-схеми до уроку
7.   Домашнє завдання
7.1.        Завдання для всього класу.
Підручник............................................................................................................
Зошит....................................................................................................................
7.2.        Індивідуальні та творчі завдання.
1.     Провести домашнє спостереження і встановити, які способи вегетативного розмноження рослин ви застосовуєте на присадибній ділянці або під час вирощування кімнатних рослин. Заповніть таблицю.
Назва рослини
Спосіб вегетативного розмноження


2.         Підготувати легенди та міфи про квіткові рослини (за бажанням).
8. Оцінювання навчальних досягнень.

Коментарі

Популярні публікації