План-конспект уроку біології на тему:
«Систематика –
наука про різноманітність організмів.
Принципи наукової
класифікації організмів»
Мета уроку: освітня: продовжити
формування наукового світогляду про різноманітність організмів й принципи їх
класифікації;
виховна: екологічне
виховання;
розвиваюча: розвиток
пізнавального інтересу, мисленнєвих операцій (синтезу, абстрагування,
узагальнення, порівняння), пам’яті, уваги, вміння робити висновки й
узагальнення про загальні наукові принципи класифікації органічного світу, його
біосутність.
Компетентності: основні компетентності
у природничих науках і технологіях (наукове розуміння природи і сучасних
технологій), екологічна
грамотність і здорове життя (усвідомлення ролі навколишнього середовища для
життя і здоров’я людини), спілкування державною мовою (зрозуміло для
слухачів доносити власні погляди на актуальні наукові та суспільні проблеми у
сфері біології та екологічної безпеки).
Тип уроку: урок засвоєння
нових знань.
Методи й
методичні прийоми:
методи пошукового навчання, пояснення, бесіда, розповідь, конспектування,
робота в групах за наданими матеріалами.
Обладнання та
матеріали: гербарні
зразки рослин різних видів, підручники біології за 8 клас, енциклопедія,
довідник з ботаніки.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап
2. Мотивація ПД та повідомлення теми
уроку
Мозковий штурм
Систематика – це…
Пригадайте, які
систематичні одиниці використовують у систематиці рослин, грибів і тварин.
Запам'ятаємо:
учені-систематики описують усіх істот, які мешкають на нашій планеті тепер або
ж мешкали колись, дають їм назви та класифікують, тобто розподіляють по
таксонах різного рангу.
Завдання уроку: продовжити
дізнаватися про систематику й особливості її побудови за принципами вивчення
різноманіття живих істот на Землі.
3. Вивчення
матеріалу нової теми
Систематика — наука про
різноманітність організмів.
Головним
завданням систематики є розроблення принципів класифікації організмів.
Створюючи системи окремих груп
організмів, учені-систематики прагнуть створити єдину всеосяжну систему
органічного світу.
Систематику як
науку започаткував
видатний шведський учений Карл Лінней. Як і сучасні вчені, він вважав, що вид - це сукупність особин, подібних між собою
за будовою, які дають плодючих нащадків. Звісно, сучасні погляди на вид у
біології значно ширші. Вони враховують, зокрема, ще й мінливість видів та
існування видів-двійників. З курсу біології 6 та 7 класів ви знаєте, що саме К.
Лінней ввів у науку принцип подвійних назв видів.
Отже, назва кожного виду складається з
двох слів латинською мовою, наприклад: Felis silvestris1 - кіт
лісовий, Felis lynx - рись (мал. 244). У цих видових назвах перше слово (Felis)
означає назву роду, до якого належить вид, а друге - видову назву. Така назва
виду є науковою, тобто єдиною для вчених усіх країн.
Щоб зрозуміти, у чому полягає різниця
між науковими (подаються латинською мовою) та народними (подаються мовою певних
країн) назвами організмів, згадаємо поширену в Україні рослину — мелісу
лікарську. У народі її називають по-різному: «лимонна м’ята», «роївник»,
«бджолина трава», «медівка» тощо. Але наукова її назва одна - Melissa
officinalis.
Ще одним важливим внеском К. Ліннея було
застосування системи
взаємопідпорядкованих таксонів (ієрархічного принципу) у систематиці.
Як
і в систематиці рослин або грибів, так і в систематиці тварин споріднені види
об’єднують у роди. Так, види кіт лісовий і рись належать до роду Кішки. Близькі
роди об’єднують у родини.
Наприклад,
роди Кішки та Великі Кішки (до цього роду входять лев, тигр, леопард та ягуар)
— до родини Котячі. Близькі родини об’єднують у ряди. Наприклад, родини Котячі
та Вовчі — це дві родини ряду Хижі. Близькі ряди, у свою чергу, складають клас.
Наприклад, ряди Хижі, Гризуни та інші відносять до класу Ссавці. Класи
об’єднують у типи. Наприклад, класи Птахи і Ссавці - це класи типу Хордові.
Найвищою систематичною категорією є царство. Так, усі типи тварин складають
царство Тварини. Таксон, що включає кілька царств, у сучасній біологічній
класифікації організмів має назву домен. Тож царство Тварини належить до домену
Еукаріоти (або Ядерні).
К.
Лінней та інші вчені тих часів, створюючи свої системи різних груп організмів,
спиралися лише на деякі, часто довільні, ознаки їх подібності. Тепер такі
системи називають «штучними», оскільки вони часто не відповідають родинним
зв’язкам між організмами.
4. Систематизація знань
Робота в групах
1)
Інструктаж: нагадування правил поведінки
в групах.
Завдання для
груп
1
група. За текстом підручника біології 8 клас, знайдіть приклади спільнородових
видів птахів.
2
група. За енциклопедією тварин поясніть, за якими ознаками будови можна
класифікувати вид, на прикладі тигра.
3
група. Спираючись на гербарний зразок Капусти посівної, поясніть особливості її
класифікації, озвучуючи назву таксономічних одиниць.
4
група. Спираючись на гербарний зразок Сої, поясніть особливості її
класифікації, озвучуючи назву таксономічних одиниць.
5
група. За довідником з ботаніки «Дерева України» порівняйте між собою Дуб
скельний і Дуб платиновий. Що є спільним й відмінним у систематиці цих видів?
6.
група. На прикладі гербарного зразка різних сортів Пшениці посівної поясніть
появу різних підвидів як інфра-таксонів.
5. Узагальнення
знань
Запис висновків
після обговорення. Створення опорної схеми «Одиниці систематики».
6. Оцінювання
навчальних досягнень, роботи всього класу, груп, індивідуального внеску кожного
учня в урок. Аргументація оцінки
7. Пояснення д/з
Прочит.
§ 5 (Соболь В.І. – електронний підручник), вивчити конспект.
Коментарі
Дописати коментар